Ущільнення грунтів

Зведення насипу відразу на повну висоту як поперечної відсипанням, так і укладанням з голови застосовується тільки при: а) переході дорожнього полотна з виїмки в насип, б) переході через болота, в) влаштуванні з'їздів на крутих схилах; г) відсипці неякісних піонерних насипів.
Всі якісні земляні насипи з суглинних і глинистих грунтів як при поздовжньому, так і поперечному транспорті зводяться шарами.

Ущільнення грунтів при пошарової їх укладанні ведеться найчастіше різними катками великої маси. Найбільш поширеними в даний час є катки на пневматичному ходу або металеві кулачкові, які здійснюють кілька проходок по укочує шару для досягнення заданої оптимальної щільності.
Крім укочення ущільнення грунтів може бути здійснено застосуванням ударних трамбовок (вибухового чи пневматичної дії масою від декількох десятків кілограмів до 4-6,5 т) або вібраторів (поверхневих або глибинних).


Вибір того чи іншого методу ущільнення в значній мірі залежить від виду ущільнюється грунту. Так, для зв'язних грунтів найбільш застосовно ущільнення укаткой, а для малосвязних – трамбування і віброущільнення.