Пристрій подушок і заміна грунту

При розвитку в основі споруди слабких нестійких грунтів (наприклад, мулів, торфу), нездатних в їх природному стані витримати навантаження від фундаментів, можливі два варіанти рішень:
1) якщо потужність слабких грунтів велика (більше 3-4 м), то можна застосовувати подушки з піщаного грунту, які розподіляють навантаження від фундаменту на велику площу і знижують питомий тиск на природну підставу;

2) при малій потужності слабких грунтів можлива його повна заміна піщаної відсипанням.
Пристрій розподільних подушок, як і заміну грунту, можна виробляти з котловану. У випадках дуже нестійких грунтів обидва варіанти можуть виконуватися і без котловану, безпосередньо відсилає піщаного матеріалу на поверхню слабкого грунту, з поступовим отжатием останнього з-під підсипки в міру збільшення маси й обсягу відсипається матеріалу.

У ряді випадків для прискорення процесу віджимання і досягнення кращого ущільнення поверх піщаних подушок укладається кам'яна начерку. Цей різновид методу отримала найбільший розвиток в портовому і гідротехнічному будівництві, де вона дозволяє зводити підводну частину земляних споруд без створення котловану, обмеженого перемичками.

Крім того, таким чином відбувається більш інтенсивне ущільнення слабких грунтів, що дозволяє зводити на них відносно важкі споруди-греблі, дамби, моли, причали і т. п. На додаток до цього кам'яна накидка покращує і опір грунтів хвильовому впливу, що також є вельми корисним для поліпшення стійкості підстав портових та інших гідротехнічних споруд.