Зміна термовологісної режиму товщі

У цьому плані вельми характерні особливості формування просадності алювіальних відкладень. При накопиченні в межах заплави (1-й етап) алювіальний осад знову утворюється елементарного шару водонасищен протягом тривалого терміну навіть у аридной зоні. Будучи перекритим новими шарами осаду, він все одно залишається водонасиченим (або принаймні сильно зволоженим).

У цих умовах він ефективно ущільнюється, його пористість відповідає тиску, переданому вищерозташованими відкладеннями; отже, аллювиальная порода не може володіти просадністю (2-й і 3-й етапи). У ході геологічного розвитку заплавні умови змінюються обстановкою першої надзаплавної тераси. Це обумовлює зміну термовологісної режиму товщі, подальше прогресивне иссушение її в аридних умовах і зміцнення аллювиальной породи (продовження 3-го етапу).

І в цих умовах порода буде непросадочним, більше того, вона виявиться переущільненої внаслідок усадки і при зволоженні буде набухати при дії тільки природного навантаження. Якщо ж на цих маловлажних породах буде зведено інженерна споруда, то під його вагою і вагою порід вищерозміщених товщі вони будуть ущільнюватися (завершення 3-го етапу, варіант г).

Процес їх ущільнення буде уповільненим порівняно з ущільненням у водонасиченому стані внаслідок структурованості аллювиальной маловлажних породи, і через якийсь проміжок часу внаслідок цього виникає епігенетична недоущільнений розглянутих порід по відношенню до діючої навантаженні. У цьому стані, будучи зволоженими, вони неминуче дадуть просідання, епігенетичні за своїм походженням.