Портландцемент

Схоплювання цементного тесту починається зазвичай через 1-2 год і закінчується через 5-7 год після замішування водою, а стандартна міцність досягається на 28-й день твердіння. У цей час проводиться контрольне визначення міцності і встановлюється марка цементу. Портландцемент є найпоширенішим в'язкою речовиною, що йде на виготовлення бетонних і залізобетонних.

Крім звичайного портландцементу промисловість випускає цілий ряд спеціальних цементів. Найбільш поширеними серед них є пуццолановий і шлакопортландцемент.
Пущолановий портландцемент отримують шляхом спільного помелу цементного клінкеру, гіпсу (до 5% до маси клінкеру) і активних неорганічних добавок (до 20-45%).

В якості добавок застосовуються трепел та діатоміт.

Пуцолановий портландцемент водостійкий, тому широко застосовується для спорудження підводних конструкцій у гідротехнічному будівництві. Шлакопортландцемент виготовляється так само, як і пуццолановий цемент, але з додаванням в нього 30-70% гранульованих доменних шлаків. Цей цемент твердне повільніше звичайного цементу, але більш стійкий в агресивному середовищі.